Instagram Hikayem (Storylerim) Konumda Görünmüyor Sorunu ve Çözümü

 

Instagram hikayelerinde resim, video ve animasyonları eklerken üzerine yazı, etiket ve konum da ekleyebilirsiniz. Instagram hikayelerine konum eklerken sorun yaşıyorsanız veya Instagram hikayenize konum eklemenize rağmen Instagram konum hikayeleri altında sizin hikayeniz görünmüyorsa bu sorunları çözmenin yolunu bu yazımızda bulabilirsiniz. Instagram hikayelerine konum eklemek ve bu konumlarda yapılan hikayelerde görüntülenmek isteyen kullanıcılar için öncelikle Instagram hikayesine konum eklemek için neler yapılması gerektiğine bakalım;

Instagram Hikayesine Konum Nasıl Eklenir?

Bir Instagram hikayesi yaratmak ve hikayenize konum eklemek için, öncelikle Instagram ekranında kendi resminizin üzerine tıklayarak hikaye ekleme sayfasını açın. Hikaye ekleme sayfasında hikayenize eklemek istediğiniz görseli seçtikten sonra, parmağınızla ekranı yukarıdan aşağıya kaydırma hareketini yaparak “Konum” ikonuna tıklayın. Bu ikona tıkladığınızda konumlar arasından arama yaparak, hikayenize eklemek istediğiniz konumu seçebilirsiniz. Hikayenizi paylaştığınızda üzerinde belirttiğiniz konum görünecektir.

Instagram’da hikaye paylaşmak istediğinizde konum ekleme özelliği görüntülenmiyorsa Instagram uygulamasının eski bir versiyonunu kullanıyor olabilirsiniz. Öncelikle Instagram uygulamasının en son versiyonunu kullandığınızdan emin olmalısınız. Eğer en son versiyon yüklü değilse telefonunuzun uygulama dükkanından Instagram uygulamasını güncelleyebilirsiniz.

Instagram hikayelerinize konum ekleyebilmek veya Instagram gönderilerinize konum ekleyebilmek için cihazınızın lokasyon servislerinin açık olması ve Instagram uygulamasının lokasyonunuzu kullanmasına izin vermiş olmanız gerekmektedir. Telefonunuzun ayarlar bölümünden lokasyon ayarlarına giderek veya Instagram uygulaması ayarlarından Instagram uygulamasının lokasyonunuzu almasına izin vererek bu ayarları yapabilirsiniz.

iPhone için Instagram Lokasyon Ayarları Nasıl Yapılır?

  1. Öncelikle telefonunuzda Instagram uygulamasını kapatın.
  2. iPhone telefon veya tabletinizin Ayarlar menüsüne gidin
  3. Gizlilik > Konum Servisleri sekmesinin açık olduğundan emin olun
  4. Bu menünün altındaki Instagram uygulaması butonuna tıklayın ve Instagram’ın lokasyonunuzu kullanmasına izin verin.

Android için Instagram Lokasyon Ayarları Nasıl Yapılır?

  1. Android telefonunuzda Ayarlar > Uygulamalar > Instagram uygulamasına giderek lokasyon servislerinin açık olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
  2. Lokasyon servisleri açıksa Instagram uygulamasının konumunuzu kullanabilmesi için telefonunuzun ekranını yukarıdan aşağıya doğru kaydırdığınızda görülen konum ikonunun aktif olması gerekmektedir.

Instagram Konum Hikayeleri Nasıl Görüntülenir?

Instagram’da arama yaptığınızda çıkan sonuçlar sayfasında “Yerler” butonuna tıkladığınızda konumlar listelenir. Seçtiğiniz konuma tıkladığınızda ilgili konum sayfası açılır. Bu sayfada sol üstte bulunan yuvarlak reisime tıkladığınızda Instagram konum hikayeleri görüntülenir. Eğer paylaştığınız hikayelerin, başka kişiler tarafından konum hikayeleri arasında görünmesini istiyorsanız hikayenize konum eklerken öncelikle Instagram hikayesine konum ekleme adımlarını takip ettiğinizden emin olmalısınız.

Instagram Konum Hikayelerinde Neden Çıkmıyorum?

Eğer paylaştığınız hikayeyi, o konumun hikayeleri arasında görüntüleyemiyorsanız bunun birkaç sebebi olabilir;

  • Instagram konum hikayeleri her kullanıcıya sadece bir kez gösterilir. Paylaştığınız hikayeyi, konum hikayeleri arasında bir kez gördüyseniz ancak daha sonra görmediyseniz bu çok normaldir. Başka bir kullanıcı hesabından Instagram uygulamasını açıp konumun hikayelerine baktığınızda muhtemelen kendi hikayenizi görürsünüz. Dolayısı ile hikayenizin konum hikayeleri arasında olup olmadığını görmek için başka bir kullanıcı hesabından kontrol etmenizde fayda var.
  • Bazı konumlar çok popüler olduğundan sizin paylaştığınız hikayeye sıra gelmeyebilir. Konum hikayelerinin ilk sıralarında, son anlarda paylaşılan hikayeler görüntülenmektedir. Eğer seçtiğiniz konumdan paylaşılan çok sayıda hikaye varsa sizinkine sıra gelmeyebilir. Özellikle çok kalabalık bölgelerden veya konser ve festival alanı gibi noktalardan paylaşılan konumlarda bu durum yaşanabilmektedir. Bu durumlarda, konumun hikayelerine her girdiğinizde 1 saniye, 2 saniye önce paylaşılmış hikayeler görüntülenir.
  • Hikayelerinizin Instagram konum hikayelerinde görüntülendiğinden emin olmak için tavsiyemiz; öncelikle telefonunuzdan bir hikaye paylaşın ve çok kullanılmayan, herkes tarafından işaretlenmeyen bir konumu seçip hikayenize ekleyin. Bir arkadaşınızdan bu konumu Instagram uygulamasında aratmasını ve hikayelerine bakmasını isteyin. Çok büyük bir ihtimalle, arkadaşınız konumun hikayelerine girdiğinde ilk olarak sizin hikayenizi görüntüleyecek ve siz de hikayenizin diğer kullanıcılar tarafından görüntülendiğinden emin olacaksınız.

 

3 Dakika Önce